Kdo ne/může montovat FVE

Jen shrnutí mých pohledů na problematiku při diskusi na FB:

Pavel Kocourek

Vztah k dotacím: Pokud to chcete na svůj RD/DB a nepotřebujete dokumentaci k dotacím NZÚ, tak to víceméně nepotřebujete. Dokonce ani revize není vymahatelná. Pokud ale chcete dotaci, tak instalaci musí dělat osoba, co má profesní kvalifikaci 26-014-H Montér fotovoltaických systémů.

Vztah k DS: V případě, že budete FVE připojovat k distribuční síti, bude po vás chtít provozovatel DS dokumentaci a to obvykle dokumentaci od projektanta ( možná dokonce i autorizační razítko). A bude asi i vyžadovat revizní zprávu a k té by měl RT vyžadovat dokumentaci od elektrikáře s oprávněním, který tu instalaci dělal.

Vztah k pojišťovně: Zatím jistá benevolence, ale pokud by, nedejbůh, zahořelo a škodu jste chtěl uplatnit u pojišťovny, je už nikoliv ojedinělou praxí to, že pojišťovna se doptává po revizi elektroinstalace, revizi FVE, zjišťují kdo a podle čeho tu instalaci dělal apod. Jasně, cokoliv jde napasovat na nějakou výluku z pojistných podmínek, tak to rádi použijou a s vaší pojistkou si můžete akorát tak zatopit ve stanu.Btw. – kdybych viděl. že můj soused staví nějaké diletantské dílo a ohrožuje potenciálně moji stavbu nebezpečím požáru, asi bych docela byl nepříjemný a nutil ho k bezpečnému dílu. Neodborný návrh a pak i instalace je fakt to, co nechcete ani vy ani váš případný soused (ani hasiči)

  • Martin Seidl – Pavel Kocourek s něčím určitě souhlasím.. Ale, to mi chcete říct, když slyšíte od souseda že něco „vrtá“ , tak hned k němu letíte ať vám ukáže dokumentaci, projek, dopad na PBŘ, atd?Tak to asi neeee!!!
    • Pavel Kocourek – Martin Seidl pokud uvidím, že můj soused staví diletantské dílo nad střechou, asi mu nabídnu odbornou pomoc, protože naše střechy sousedí a asi si domyslím, že to co bude mít uvnitř, bude stejně pochybné kvality. Pokud ale naše domky přímo těsně nesousedí, ať si spánembohem dělá třeba stojky na uších 😃
  • Dvořák VáclavPavel Kocourek ja jsem četl, že by mělo stačit kvalifikace 194/2022 – 7 ( Vedoucí elektrotechnik může vykonávat veškeré činnosti, které může vykonávat elektrotechnik, řízení činností, řízení provozu a projektování vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle jiného právního předpisu) Pak už je totiž jen revizní technik.

Moje odpověď na poslední dotaz Václava Dvořáka:

Elektrotechnik ( §§2,5,6 NVč.194/2022 a Zák.250/2021Sb) je stupeň odborné způsobilosti pro SAMOSTATNOU ČINNOST.

Vedoucí elektrotechnik ( §§2,5,7 NVč.194/2022 a Zák.250/2021Sb) je stupeň odborné způsobilosti pro ŘÍZENÍ ČINNOSTÍ. Vedoucí elektrotechnik může vykonávat veškeré činnosti, které může vykonávat elektrotechnik, řízení činností, řízení provozu a PROJEKTOVÁNÍ vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle jiného právního předpisu.

Rozdíl těchto způsobilostí je zejména v délce praxe, u elektrotechnika bez praxe je to pro samostatnou činnost 1rok, u vedoucího elektrotechnika je to rozlišeno dle rozsahu a druhu – viz §7 2a)b)c)

Pro montáž FVE je (zatím jen) pro účely získání dotací vyžadována odborná montáž osobou, která má profesní kvalifikaci 26-014-H https://www.mpo.cz/…/jak-se-stat-osobou-opravnenou-k…/.

Podmínkou získání takové kvalifikace je vykonání profesní zkoušky dle kvalifikačního standardu https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-413… (btw. standard se odkazuje na §6 tehdy již neplatné Vyhl.50/1978 – nahrazena Vyhl.194/2022 od 1.7.2022). K získání takové kvalifikace je vyžadována elektrotechnická způsobilost osoby znalé pro samostatnou činnost, tedy nejméně „elektrotechnik“ ve smyslu nové Vyhl194/2022. Obsah zkušebního standardu dává jasně na srozuměnou, že to není jen o přečtení návodu a umění našroubovat nějaký panel někam a někudy natáhnout dráty…

Nicméně je ale několik ALE:

– předpisy (zatím) nikde nemluví o tom, že by takovou kvalifikaci měli mít i projektanti, kteří takové systémy navrhují,

– předpisy (zatím) nikde nemluví o tom, že by takovou kvalifikaci měli mít i revizní technici, kteří takové systémy revidují,…ačkoliv by to bylo nanejvýš rozumné, protože FVE je problematika s docela rychlým vývojem, mnoha významnými rozdíly vyplývající z AC/DC soustavy apod.

Pokud ale by chtěla takovou montáž provádět firma s ŽO „montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“ jako zakázkovou činnost pro jiné FO/PO, musí mít zaměstnanou nebo smluvně vázanou alespoň jednu osobu s takovou kvalifikací – viz §10d odst.1d) a odst.2 .

Možná špatně čtu, ale vymezení, že by tak mělo být JEN pro účel dotací jsem nenašel, takže nejspíš firma musí mít VŽDY takového specialistu.

Montáž pro vlastní potřebu s dotací může být (??ASI??) provedena i člověkem bez ŽO „montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“ – takže třeba elektroúdržbář ve firmě, co si dodělá 26-014-H, to může na firemní střechu namontovat a požádat o dotace. Firma ale takové ŽO zřejmě potřebuje.

Abych taky konečně odpověděl na váš dotaz – odborná způsobilost dle §7 Vyhl.194/2022 není totéž co Kvalifikace 26-014-H