Navigace nebo telefon?
Mnozí cestovatelé řeší, zda pořídit navigační GPS přístroj (TomTom, Garmin, Navitel apod.), nebo si pořídit do mobilního telefonu nějaký navigační software.
Já jsem si vyzkoušel TomTom4 jako hardwarovou navigaci a nakonec jsem ho poslal do světa a pořídil sem TomTom GO do mobilu. Mám na tyto účely vyčleněný samostatný telefon s datovou kartou a paměťovou kartou, aby se mi tam vešly i offline mapy pro mapy.cz a další software. Koho zajímá i otázka přežití mobilu ve venkovním prostředí, tak odpovím, že v jednoduchosti je síla. Vložil jsem karty dovnitř a kolem dokola jsem olepil obvodovou hranu průhlednou izolepou tak, aby se vlhkost a prach dovnitř nedostal přes tlačítka, sluchátko, mikrofon, slot na kartu atd. Konektor nabíjení jsem zasunul do telefonu a kolem utěsnil maličkým množstvím Lukoprenu (je v dostání za dvacku v prodejně s barvami). Lukoprén báječně izoluje vlhkost, tlumí otřesy přenášené po kabelu a v případě potřeby se dá lehce konektor sundat, očistit a dát druhý kabel, na rozdíl od lepidel. Telefon je bez obalu přímo v uzamykatelném držáku na řídítkách. Jakýkoliv obal zhoršuje chlazení a telefon by se v létě mohl přehřívat a vypínat.
V telefonu, který je už asi 4 roky trvale na řídítkách používám tedy různý SW pro specifické účely:
Mapy.cz – zdarma, báječné plánovací prostředí i pro offroadové vyjížďky. Staženy offline mapy pro PL, ČR, SK, AT, HU a celý Balkán a tudíž nepotřebuju datové připojení pro navigaci. Naprosto skvěle fungovala třeba v horách v Chorvatsku, kde to znalo kdejakou lesní cestu v rezervacích (je tam po cestách jízda povolena). Bohužel zatím neumí hlášení radarů ani interakci uživatele na cestě s portálem, nenahlásím tedy havárku, zácpu, hlídku. Až to budou mapy.cz umět, bude to nejdokonalejší navigace. Plánování v PC, uložení trasy a ihned viditelná trasa v telefonu, připraveny další trasy na týdenní dovolenou – super.
TomTom GO mobile – výborný software, umí rovněž plánovat na PC a sdílet do mobilu, importovat trasy od jiného tvůrce atd. Díky datovému připojení umí živě hlásit zácpy, kolony a v placeném doplňku i radary .
Waze – online navigace, která v PC naplánuje trasu z bodu A do bodu B. Neumí více zastávek a tudíž plánování je i o oddanosti softwaru, kudy vás vlastně povede. Při plánování přímo na mobilu nějaké zastávky vložit lze. Síla tohoto SW je hlavně v široké základně a schopnosti rychle reagovat na změny situace v dopravě, vč. hlášení radarů či dalších překážek provozu. SW je zdarma.
Maps.Google.com – využívám velmi málo, spíš informativně ohledně stavu dopravy
Locus – velmi podrobné mapové podklady, umí navigovat, nezkoušel jsem
NaviRider – údajně něco jako Waze pro motorkáře. Ještě jsem nezkoušel, nějaké info zde, celý projekt ale 30.5.2020 skončil.